The postseason in the Michigan High School Athletic Association's winter season is in full swing, with Boys Basketball beginning their District play this week.

After an exciting week of Districts in Girls Basketball, the Boys kick off their March Magic tonight. Three area Girls squads remain for Regionals beginning Tuesday.

All five city teams are in action tonight on a busy quarterfinal night of Districts. The area schools will be part of eight districts spanning the four classes. With that, here's the week's schedule with updates on games being broadcast on 95.3 WBCK.

Class A @ Gull Lake
Monday, March 5th (host sites)
Harper Creek 59, Sturgis 53
Loy Norrix 35, Battle Creek Central 33 - OT
Lakeview 59, Gull Lake 58 - OT

Wednesday, March 7th
Loy Norrix 60, Harper Creek 54
Coldwater 58, Lakeview 44

Friday, March 9th - Finals - Coldwater 68, Loy Norrix 56

Class B @ Marshall
Monday, March 5th
Pennfield 66, Comstock 44

Wednesday, March 7th
Pennfield 50, Parchment  48
Marshall 66, Olivet 48

Friday, March 9th - Finals - Marshall 60, Pennfield 33

Class C @ Gobles
Monday, March 5th (host sites)
Kalamazoo Christian 63, Gobles 34
Bloomingdale 74, Bangor 43
Kalamazoo Lakeside 34, Galesburg-Augusta 30

Wednesday, March 7th
Kalamazoo Christian 66, Kalamazoo Lakeside 43
Kalamazoo Hackett 71, Bloomingdale 53

Friday, March 9th - Finals - Kalamazoo Christian 35, Kalamazoo Hackett 32

Class C @ Homer
Monday, March 5th (host sites)
Bronson 74, Reading 49
Quincy 62, Union City 31
Centreville 49, Mendon 37

Wednesday, March 7th
Homer 67, Bronson 50
Quincy 61, Centreville 50

Friday, March 9th - Finals - Homer 62, Quincy 59

Class C @ Springport
Monday, March 5th
Maple Valley 37, Potterville 31
Pewamo-Westphalia 57, Springport 15

Wednesday, March 7th
Maple Valley 50, Saranac 47
Pewamo-Westphalia 62, Delton 14

Friday, March 9th - Finals - Pewamo-Westphalia 70, Maple Valley 41

Class D @ Bellevue
Monday, March 5th
Marshall Academy 62, St. Philip 59

Wednesday, March 7th
Marshall Academy 67, Athens 64
Bellevue 69, Calhoun Christian35

Friday, March 9th - Finals - Bellevue 60, Marshall Academy 31

Class D @ Martin
Monday, March 5th (host sites)
Martin 73, Kalamazoo Phoenix 42
Marcellus Howardsville Christian 72, Colon 36
Climax-Scotts 62, Kalamazoo Heritage Christian 33

Wednesday, March 7th
Marcellus Howardsville Christian 63, Martin 50
Burr Oak 53, Climax-Scotts 47

Friday, March 9th - Finals - Marcellus Howardsville Christian 69, Burr Oak 43

Class D @ Litchfield
Monday, March 5th
Hillsdale Academy 64, Coldwater Pansophia 19
Camden-Frontier 62, Tekonsha 33

Wednesday, March 7th
Hillsdale Academy 62, Hillsdale Will Carleton Academy 18
Camden-Frontier 76, Litchfield 34

Friday, March 9th - Finals - Hillsdale Academy 58, Camden-Frontier 42

Here is the schedule for the Girls Regionals this week...

Class B @ Williamston
Tuesday, March 6th
Jackson Northwest 43, Marshall 42
Charlotte 52, Fowlerville 40

Thursday, March 8th - Finals - Jackson Northwest 48, Charlotte 43

Class C @ Bridgman
Tuesday, March 6th
Schoolcraft 47, Kalamazoo Hackett 36
Niles Brandywine 36, Bronson 33

Thursday, March 8th - Finals - Schoolcraft 50, Niles Brandywine 43

Class D @ Burr Oak
Tuesday, March 6th
Martin 50, Wyoming Potter's House 28
Athens 43, St. Joseph Michigan Lutheran 31

Thursday, March 8th - Finals - Athens 42, Martin 28