These are the latest numbers for the November 8, 2016 General Election for Calhoun County, according to ElectionMagic.com;

Office of President of the United States of America: 62 of 62 PRECINCTS REPORTING

Republican Party: Donald J. Trump, President / Michael R. Pence, Vice-President: 31489 Votes

Democratic Party: Hillary Clinton, President / Tim Kaine, Vice-President: 24154 Votes

Libertarian Party: Gary Johnson, President / Bill Weld, Vice-President: 2282 Votes

U.S. Taxpayers Party: Darrell L. Castle, President / Scott N. Bradley, Vice-President: 201 Votes

Green Party: Jill Stein, President / Ajamu Baraka, Vice-President: 631 Votes

Natural Law Party: Emidio Mimi Soltysik, President / Angela Nicole Walker, Vice-President: 29 Votes

 

Representative In State Legislature For Michigan's 62nd District: 43 of 43 PRECINCTS REPORTING 

Republican Party: John Bizon: 17700 Votes

Democratic Party: Jim Haadsma: 17491 Votes

Libertarian Party: Michelle Gregoire: 1658 Votes

Representative In State Legislature For Michigan's 63rd District: 19 of 19 PRECINCTS REPORTING

Republican Party: David Maturen: 12806 Votes

Democratic Party: Lynn Shiflea: 6002 Votes

Green Party: John Anthony LaPietra: 1320 Votes

Calhoun County Prosecuting Attorney: 62 of 62 PRECINCTS REPORTING 

Republican Party: David Gilbert: 33427 Votes

Democratic Party: Eusebio Solis: 22445 Votes

Calhoun County Sheriff: 62 of 62 PRECINCTS REPORTING

Republican Party: Matt Saxton: 35174 Votes

Democratic Party: Brad Palmer: 21978 Votes

Calhoun County Clerk & Register of Deeds: 62 of 62 PRECINCTS REPORTING 

Republican Party: Anne Norlander: 34701Votes

Democratic Party: Joan Melekian: 21339 Votes

Calhoun County Treasurer: 62 of 62 PRECINCTS REPORTING 

Republican Party: Brian W. Wensauer: 28178 Votes

Democratic Party: Christine Schauer: 27285 Votes

Calhoun County Water Resources Commissioner: 62 of 62 PRECINCTS REPORTING 

Republican Party: Fred A. Heaton: 29373 Votes

Democratic Party: Christine Kosmowski: 25485 Votes

Calhoun County Commissioner, 1st District: 9 of 9 PRECINCTS REPORTING

Republican Party: Kathy Sue-Dunn: 4111 Votes

Democratic Party: Shelly Lamb: 3359 Votes

Calhoun County Commissioner, 2nd District: 8 of 8 PRECINCTS REPORTING

Republican Party: Patrick O'Donnell: 1966 Votes

Democratic Party: Carla Reynolds: 4312 Votes

Calhoun County Commissioner, 3rd District: 8 of 8 PRECINCTS REPORTING

Republican Party: Jolene M. Lussier: 3361 Votes

Democratic Party: Jake W. Smith: 3446 Votes

Calhoun County Commissioner, 4th District: 8 of 8 PRECINCTS REPORTING

Republican Party: Steve Frisbie: 5728 Votes

Democratic Party: Kim Andrews-Bingham: 3409 Votes

Calhoun County Commissioner, 5th District: 8 of 8 PRECINCTS REPORTING

Republican Party: Derek F. King: 6650 Votes

Democratic Party: Ginger Dowdle: 2888 Votes

Calhoun County Commissioner, 6th District: 9 of 9 PRECINCTS REPORTING

Republican Party: Victor R. Potter: 5159 Votes

Democratic Party: Theresa Chaney-Huggett: 3825 Votes

Calhoun County Commissioner, 7th District: 12 of 12 PRECINCTS REPORTING

Republican Party: Gary Tompkins: 3716 Votes

Democratic Party: Joyce J. Spicer: 3161 Votes

_________________________________________________________________________

TOWNSHIP OFFICE RESULTS(Only Contested Races Included):

Bedford Charter Township Supervisor(1 Seat): 4 of 4 PRECINCTS REPORTING

Republican Party: Adam Heikkila: 2180 Votes

Democratic Party: Thomas J. Sprau: 2122 Votes

Clarence Township Trustee(2 Seats): 1 of 1 PRECINCTS REPORTING

Republican Party: Linda S. Kubiak: 578 Votes

Republican Party: Lisa Newsome: 490 Votes

Democratic Party: Walter Obrinske, Sr.: 492 Votes

Terese Bienz: 250 Votes

Convis Township Trustee(2 Seats): 1 of 1 PRECINCTS REPORTING

Republican Party: Richard J. Harvey: 455 Votes

Republican Party: Jeff Zanotti: 433 Votes

Democratic Party: Ron Smith: 277 Votes

Emmett Charter Township Supervisor: 4 of 4 PRECINCTS REPORTING

Republican Party: Tim Hill: 2991 Votes

Democratic Party: Robert Rumsey: 2045 Votes

Marengo Township Trustee(2 Seats): 1 of 1 PRECINCTS REPORTING

Republican Party: David L. Fountain: 690 Votes

Republican Party: Duane V. Hoffman: 718 Votes

Democratic Party: Sandra Kuhn: 315 Votes

Pennfield Charter Township Supervisor: 3 of 3 PRECINCTS REPORTING

Republican Party: Dave Morgan: 2463 Votes

Democratic Party: Robert P. Behnke, Jr: 1912 Votes

Pennfield Charter Township Trustee(4 Seats): 3 of 3 PRECINCTS REPORTING

Republican Party: Tammi Damerow: 2637 Votes

Republican Party: Tony Goodman: 2313 Votes

Republican Party: Ryan Herbstreith: 2445 Votes

Republican Party: Larry J. Skelding: 2155 Votes

Democratic Party: Perry Beard: 1859 Votes

Democratic Party: Donald G. Marx: 1525 Votes

Sheridan Township Trustee(2 Seats): 1 of 1 PRECINCTS REPORTING

Republican Party: Scott Frederick: 439 Votes

Republican Party: Kenneth R. Vogt: 419 Votes

Democratic Party: Ian F. MacInnes: 215 Votes

Democratic Party: James Youngdahl: 232 Votes

 

 

_________________________________________________________________________

JUDICIAL RESULTS(NON-PARTISAN)(ONLY CONTESTED RACES INCLUDED)

JUSTICE Of Supreme Court(1 Seat): 62 of 62 PRECINCTS REPORTING 

Doug Dern: 5070 Votes

Frank Szymanski: 7021 Votes

David Viviano: 29700 Votes

Justice Of Supreme Court(Incumbent Position, Term Ending 01/01/2019)(1 Seat): 62 of 62 PRECINCTS REPORTING 

Joan Larsen: 24965 Votes

Kerry L. Morgan: 6037 Votes

Deborah Thomas: 10228 Votes

Judge of Circuit Court(Non-Incumbent Position, 37th Circuit Court)(1 Seat): 62 of 62 PRECINCTS REPORTING 

John M. Sims: 16743 Votes

Tina Yost: 27382 Votes

Judge Of District Court(Incumbent Position, 10th District Court)(1 Seat): 62 of 62 PRECINCTS REPORTING 

Paul K. Beardslee: 26895 Votes

Jim Lance: 13202 Votes

___________________________________________________________

CITY AND VILLAGE ELECTIONS(NON-PARTISAN) (ONLY CONTESTED RACES INCLUDED)

City of Albion Mayor(1 Seat): 6 of 6 PRECINCTS REPORTING

Chad Baase: 120 Votes

Maurice V. Barnes, Jr: 219 Votes

Garrett Brown: 1182 Votes

Cheryl Krause: 980 Votes

John Shimkus: 99 Votes

City of Albion Council Member, Precinct 3(1 Seat): 1 of 1 PRECINCTS REPORTING

Sonya K. Brown: 293 Votes

Nidia Wolf: 243 Votes

City of Albion Council Member, Precinct 4(1 Seat): 1 of 1 PRECINCTS REPORTING

Wayne Arnold: 92 Votes

Philip Bryden: 64 Votes

Marcola D. Lawler: 138 Votes

City of Albion Council Member, Precinct 5(1 Seat): 1 of 1 PRECINCTS REPORTING

Mark Bearman: 194 Votes

Jeanette Spicer: 289 Votes

Cindy Stone: 78 Votes

City of Marshall Council Member, At Large(1 Seat): 2 of 2 PRECINCTS REPORTING

Joe Caron: 1169 Votes

Jon Gerten: 604 Votes

Harry J. Marshall: 420 Votes

Lis McNiff: 600 Votes

 

Village of Union City Trustee(1 Seat): 1 of 1 PRECINCTS REPORTING

James P. Hurley: 3 Votes

Jerry Jackowiak: 7 Votes

Lori Miller: 7 Votes

Steve Searls: 8 Votes

Everett VanWormer: 2 Votes

Village of Union City Trustee: Partial Term Ending 11/20/2018(1 Seat): 1 of 1 PRECINCTS REPORTING

Wanda Dilbert-Yoder: 6 Votes

Randy Timberley: 6 Votes

_____________________________________________________________

CALHOUN COUNTY SCHOOL DISTRICT ELECTIONS(NON-PARTISAN) (ONLY CONTESTED RACES INCLUDED)

Athens Area Schools Board Member(4-Year Term)(3 Seats): 7 of 7 PRECINCTS REPORTING

Danielle Jacobs-Pfeifer: 627 Votes

Dan Loew: 960 Votes

Eric McClure: 1294 Votes

Joscelyn Minier: 800 Votes

Jeffrey A. Penick: 956 Votes

Battle Creek Public Schools Board Member(6-Year Term)(3 Seats): 25 of 25 PRECINCTS REPORTING

Ronneice Erwin: 1719 Votes

Eric J. Jankowski: 3724 Votes

Lester Earl Johnson: 2378 Votes

Rande Johnson: 2449 Votes

Mark Jones: 2999 Votes

Jacqueline Slaby: 3448 Votes

Kyra Wallace: 4336 Votes

Avar Wright: 1671 Votes

Harper Creek Community Schools Board Member(6 Year Term)(3 Seats): 11 of 11 PRECINCTS REPORTING

Vikki Bates Bauer: 3771 Votes

Tina M. Kyger: 3291 Votes

Donald D. Myers: 3626 Votes

Toni Querio-Smith: 2026 Votes

Homer Community School District Board Member(6 Year Term)(2 Seats):9 of 9 PRECINCTS REPORTING

Dawn Masternak: 709 Votes

Gary Tompkins: 966 Votes

Johnna Vanderford: 703 Votes

Homer Community School District Board Member(Term Ending 12/31/2020)(1 Seat): 9 of 9 PRECINCTS REPORTING

Isabell Nazar: 836 Votes

Tamara Winchell: 634 Votes

Marshall Public Schools Board Member(Term Ending 12/31/2018)(1 Seat): 20 of 20 PRECINCTS REPORTING

Shawna Gamble: 3407 Votes

George Seifert: 5192 Votes

Pennfield Schools Board Member, 6-Year Term(2 Seats): 9 of 9 PRECINCTS REPORTING

Mike Bishop: 1981 Votes

Abby A. Green: 2214 Votes

Gary Hall: 1570 Votes