Most of the High School Basketball scheduled games take place Tuesday, but several games in the South Central Athletic Association and the Big 8 take place tonight. One city team is back in action tonight, as the St. Philip Tigers look to return to .500, hosting the Rams of North Adams-Jerome at Sheila Guerra Gymnasium. The Tigers also look to stay undefeated in SCAA play, after falling 58-35 on the road to the Union City Chargers January 2nd to keep them winless in non-conference play.

The Rams come in a 3-2 on the season and also sit at 2-0 in the SCAA. After an overtime victory over Reading December 29th at the Pat Paterson Rotary Holiday Tournament in Jonesville, 70-66, they were crushed in the title game by Hillsdale 78-16 the next night.

Here's the rest of the schedule, as the other four city Boys squads return to action Tuesday night.

Monday, January 5th
Boys Basketball
North Adams-Jerome vs. St. Philip (St. Philip 2-3)

Waldron vs. Bellevue (Bellevue 3-1)
Climax-Scotts vs. Hillsdale Academy (Climax-Scotts 4-1)
Hanover-Horton vs. Homer (Homer 2-2)
Grass Lake vs. Quincy (Quincy 3-0)

Tuesday, January 6th
Boys Basketball
Game of the Night
Portage Central vs. Harper Creek
Portage Central 1-3 - Harper Creek 4-0
Catch the action at 7pm on WBCK!

Battle Creek Central vs. Holt (BC Central 1-5)
Lakeview vs. Plainwell (Lakeview 0-4)
Pennfield vs. Comstock (Pennfield 3-1)

Athens vs. Tekonsha (Athens 1-2, Tekonsha 1-4)
Galesburg-Augusta vs. Mendon (Galesburg-Augusta 0-4)
Maple Valley vs. Hastings (Maple Valley 1-2)
Gull Lake vs. Marshall (Gull Lake 0-4, Marshall 4-0)
Parchment vs. Olivet (Olivet 2-2)

Girls Basketball
Plainwell vs. Lakeview (Lakeview 2-2)
Harper Creek vs. Portage Central (Harper Creek 1-3)
Battle Creek Central vs. Pennfield (BC Central 2-3, Pennfield 3-2)
Litchfield vs. St. Philip (St. Philip 5-2)
Calhoun Christian vs. Athens Factoryville Christian

Bellevue vs. Jackson Christian (Bellevue 2-2)
Bronson vs. LaGrange Prairie Heights (IN) (Bronson 4-1)
North Adams-Jerome vs. Climax-Scotts (Climax-Scotts 5-1)
Galesburg-Augusta vs. Mendon (Galesburg-Augusta 5-2)
Marshall vs. Gull Lake (Marshall 5-1, Gull Lake 4-2)
Athens vs. Homer (Athens 3-2, Homer 4-2)
Hastings vs. Maple Valley (Maple Valley 2-3)
Olivet vs. Parchment (Olivet 4-2)
Springport vs. Quincy (Quincy 0-4)
Tekonsha vs. Waldron (Tekonsha 0-3)
Reading vs. Union City (Union City 2-4)

Wednesday, January 7th
Girls Basketball
Delton vs. South Haven (Delton 1-3)