The Battle Creek Central Bearcats used a 17-0 run between the first and second quarter to lead them past the Lakeview Spartans Tuesday 61-50. While Wendell White led the Bearcats with 16 points, Ahmed McKinney scored 11 points and Demetrius Craig added nine points off the bench, part of 38 total points from the Central reserves.

Lakeview started to close the gap in the fourth quarter, trailing 48-40 with 3:36 left, but White's back-to-back threes put the game out of reach. The Spartans received 16 points from senior Hunter Bost, with Donte Tuggle and Nick Adams each chipping in seven.

The Bearcats end the regular season with a 12-8 record and travel to Kalamazoo to take on the Loy Norrix Knights in the Class A District Quarterfinals Monday. Lakeview will head to Holt to take on the Rams in their quarterfinal with a 2-18 record.

Here are the rest of the scores from Tuesday and a peek at tonight's Girls Basketball District Semifinals.

Tuesday, March 3rd
Boys Basketball
Game of the Night
Battle Creek Central 61, Lakeview 50
BC Central 12-8 (7-3 SMAC East) - Lakeview 2-18 (0-10 SMAC East)

Pennfield 76, Galesburg-Augusta 45 (Pennfield 10-10, Galesburg-Augusta 4-15)
St. Philip 80, Litchfield 36 (St. Philip 13-6)

Jonesville 42, Athens 41 (Athens 7-12)
Bronson 52, Colon 42 (Bronson 7-12)
Mattawan 58, Gull Lake 41 (Gull Lake 2-16)
Homer 71, Reading 41 (Homer 10-9)
Otsego 93, Marshall 62 (Marshall 8-11)
Quincy 65, Union City 49 (Quincy 18-1, Union City 15-4)

Wednesday, March 4th
Girls Basketball – District Semifinals
Class A @ Holt – Lakeview (11-9) vs. Jackson (6-15) – 6pm
Class A @ Holt – Battle Creek Central (6-14) vs. Holt (14-7) – 7:30pm
Class B @ Harper Creek – Marshall (20-1) vs. Comstock (12-7) – 6pm
Class B @ Harper Creek – Pennfield (10-11) vs. Harper Creek (12-7) – 7:30pm
Class B @ Leslie – Parma Western (1-19) vs. Olivet (16-4) – 5:30pm
Class C @ Potterville – Dansville (5-15) vs. Galesburg-Augusta (14-6) – 5:30pm
Class C @ Potterville – Maple Valley (3-16) vs. Springport (7-13) – 7pm
Class C @ Reading – Jonesville (11-9) vs. Homer (17-4) – 6pm
Class C @ Reading – Hillsdale (6-16) vs. Union City (3-16) – 7:30pm
Class D @ Climax-Scotts – Martin (10-8) vs. Climax-Scotts (C-S 12-7) – 6:30pm
Class D @ Athens – Burr Oak (5-15) vs. Athens (14-6) – 7:30pm
Class D @ Bellevue – St. Philip (15-5) vs. Jackson Christian (10-10) – 5:30pm
Class D @ Bellevue – Bellevue (12-8) vs. Marshall Academy (7-6) – 7pm

Boys Basketball
Delton vs. Hastings (Delton 10-7)